Raunas pagasta nams

Raunas pagasta nams

Ēka Vidzemes ielā 2 celta kā Raunas-pils pagasta nams un iesvētīta 1875. gada 11. oktobrī. Tā uzcelta pateicoties Raunas pagasta vecākā Jāņa Blūmes ierosinājumam un aktīvai rīcībai. Uzcelšanas laikā šī ēka bija pirmais šāda veida nams Vidzemē un viens no pirmajiem namiem Latvijā, kas celts kā pagasta nams. Ēka celta Raunas pagasta pārvaldības vajadzībām, ar telpām, kas piemērotas dažādām funkcijām, kā arī lielu sarīkojumu jeb sapulču zāli ar skatuvi. Te atradās Raunas pagasta valde, pagasta tiesa, telpas un dzīvokļi skrīveriem, ziņnešiem u.c.

No ēkas atklāšanas brīža līdz pat šodienai, nams kalpoja un kalpo pagasta pārvaldības vajadzībām. 20. gadsimta 20. – 30. gados Raunas pagasta namā atradās Raunas pagasta valde, pagasta tiesa un cietums, padomju periodā – Raunas ciema izpildkomiteja, Raunas bibliotēka, aģitpunkts, Raunas astoņgadīgās skolas internāts un sagatavošanas klasītes.

Ap 2008. gadu Raunas pagasta padomes ēka piedzīvoja fasādes rekonstrukcijas darbus, iegūstot šodien redzamo izskatu.  No 2009. līdz 2021. gadam ēkā atradās Raunas novada dome, un no 2021. gada Smiltenes novada pašvaldības Raunas pagasta pārvalde.

Tūrisma objekti