Plumes maja / Gramatnica

Plūmes māja / Grāmatnīca

Plūmes māja, zināma arī kā Grāmatnīca, celta 20. gadsimta 20. gadu otrajā pusē. Šajā laikā tika celtas arī vairums līdzās esošās ēkas. Pirms Pirmā pasaules kara Raunā bija tikai dažas dzīvojamās ēkas, krogs, pagasta nams, Lauksaimniecības biedrības nams, dzirnavas un baznīca. Īsi pirms kara Raunas draudze izrentēja baznīcai piederošās zemes Raunas centrā, sadalot 15 gabalos un nododot tās mūža rentē amatniekiem un uzņēmējiem, kad arī sākās intensīva Raunas centra apbūve.

20. gadsimta 20. – 30. gados Plūmes māja piederēja uzņēmējam Jānim Plūmem, kas nodarbojās ar dažādu manufaktūras preču, piemēram, jostu, somu, apģērbu, diegu tirgošanu. Tāpat ēkā darbojās arī citi tirgotāji, kas telpas īrēja – frizieris, maizes cepēji, gaļas tirgotāji un degvīna, vīna un citu reibinošo dzērienu veikals.

Padomju gados ēkā bija izvietoti daži veikali, kā arī grāmatnīca. 1947. gadā Plūmes mājā tika atvērta Cēsu grāmatnīcas filiāle, kas šajā ēkā darbojās līdz pat 2001. gada 1. jūlijam un deva Plūmes mājai jauno nosaukumu –  “Grāmatnīca”.  No 1992. līdz 2011. gadam Raunas grāmatnīca bija Raunas pagasta pašvaldības uzņēmums “Raunas grāmatnīca”.

Rīgas ielas 2 ēka, kopā ar citām Raunas centra ēkām, redzama arī slavenajā Rīgas kinostudijas filmā “Dāvana vientuļai sievietei”, kas uzņemta 1973. gadā.  Filmā redzams ēkas ārskats ar uzrakstu “Restorāns”, kurā Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks izpildīja slaveno dziesmu “Rudacīte”.

2000. gados ēka vairākkārt mainīja īpašniekus, līdz 2011. gadā tā nonāca Raunas novada domes īpašumā un 2014. gadā sākās ēkās rekonstrukcijas darbi.

Tūrisma objekti